Wójt: Jan Cymerman 21 marca 2019. imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikołaj
Aktualności
Obchody 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz ofiar poniesionych przez społeczeństwo Gminy Poświętne.

 W niedzielę 18 maja w Poświętnem uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez ks. Proboszcza Zdzisława Konkola w intencji Ojczyzny, lotników załogi samolotu „Kraś” i mieszkańców gminy poległych w czasie II wojny światowej rozpoczęły się  obchody 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej, ofiar poniesionych przez społeczeństwo Gminy Poświętne.

  W uroczystościach, organizowanych każdego roku z inicjatywy Wójta Jana Cymermana, uczestniczyła wojskowa Kompania Honorowa wraz z żołnierzami Pocztu Sztandarowego, które wystawiła Pierwsza Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej oraz żołnierze Orkiestry Wojskowej z Siedlec. Pan Czesław Adamiuk - współtwórca idei budowy obelisku - pomnika poległych lotników, Pan Wojciech Arciszewski – krewny poległego lotnika – strzelca pokładowego samolotu PZL Karaś Antoniego Iwaniuka.  Obecni byli także przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, delegacje szkół gminnych, ochotnicze straże pożarne z terenu naszej Gminy oraz mieszkańcy Poświętnego. Po Mszy Św. zgromadzeni udali się na miejscowy cmentarz, gdzie przy mogile załogi „Karaś” kontynuowano uroczystość, zakończoną apelem poległych i salwą honorową oraz złożeniem kwiatów na mogile lotników przez Ochotnicze Straże Pożarnej z terenu gminy, Pana Wojciecha Arciszewskiego, Wspólnotę Samorządową Gminy Poświętne, Klub Radnych, a także w imieniu Mieszkańców Gminy Poświętne przez Wójta Jan Cymermana.

 W swoim wystąpieniu wójt Jan Cymerman przypomniał rolę polskiego lotnictwa, głównie rozpoznawczo-bombowego. Spoczywająca w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu załoga samolotu PZL „Karaś” należała do tego rodzaju formacji lotniczych.

 Polskie lotnictwo bombowo-rozpoznawcze było zaangażowane w zwalczanie kolumn pojazdów wroga, czyli wspieranie wojsk lądowych. Głównym celem działań lotniczych było powstrzymanie kolumn pancerno-motorowych na ich drogach marszu.

 Z przekazów o sposobach walki powietrznej wynika, że „Karaś”, będący jednym z wolniejszych polskich samolotów w momencie nawiązania walki z szybkimi maszynami przeciwnika, przyjmował taktykę rozdzielania się i zniżania lotu do poziomu kilkunastu metrów nad ziemią, a następnie podejmował próbę ucieczki pomiędzy budynkami, strzelając do przeciwnika tylko w wypadku konieczności, czyli najczęściej bezpośredniego ataku na własny samolot.

 Spoczywająca na cmentarzu w Poświętnem załoga stoczyła prawdopodobnie taką właśnie walkę. Świadkowie tamtych zdarzeń opowiadali, że walka powietrzna została nawiązana nad Wołominem. „Karaś” został trafiony przy pierwszym ataku dwóch przeciwników, trafienie spowodowało zapalenie maszyny i nagłe zniżenie jej lotu. Podczas ucieczki załoga broniła się mocno krótkimi seriami strzelca pokładowego. Samolot spadł w rejonie Ręczaj, nie wiadomo, czy załoga poniosła śmierć w czasie walki, czy też lotnicy zginęli podczas przymusowego lądowania na uszkodzonej maszynie.

 Zdjecia z uroczystości znajdują się w galerii zdjęć

« powrót
 
SONDA
Która część strony WWW interesuje Cię najbardziej?
Aktualności
Część Historyczna
Inwestycje
Nie mam zdania
zobacz wyniki

<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA